Franciszek Żmurko (1859 Lwów – 1910 Warszawa) był polskim artystą określanym mianem malarza salonowego, głównie ze względu na tematykę, jaka poruszał w swoich pracach. Tworzył portrety, półakty, kompozycje antyczne, sceny egzotyczne, historyczne, religijne i symboliczne. Popularność zyskał za sprawą zmysłowych portretów kobiecych. Studiował w Krakowie, pod kierunkiem nie kogo innego, jak samego Jana Matejki. Nauki pobierał również w Wiedniu i Monachium. Dużo podróżował, m. in. do Petersburga, Paryża i Mediolanu. Przebywał także na stypendium w Rzymie, które ufundowane mu zostało przez cesarza Franciszka Józefa. Do jego najsłynniejszych dzieł należą: Kobieta z Wachlarzem, Przeszłość Grzesznika oraz Z Rozkazu Padyszacha. Reprodukcje tych dzieł możecie Państwo zamówić z naszej galerii.
Nasza oferta to
reprodukcje obrazów plakaty.
Franciszek Żmurko jest uważany za jednego z najważniejszych polskich malarzy swojego pokolenia zarówno dzięki jakości, jak i ilości jego dorobku za życia. Choć zmarł nagle w wieku zaledwie 51 lat, Żmurko zdołał stworzyć setki obrazów, które obejmowały wiele gatunków, w tym portrety, pejzaże oraz sceny religijne i mitologiczne. Jego twórczość jest nadal celebrowana ponad 100 lat po jego śmierci, a regularne wystawy odbywają się zarówno w kraju, jak i za granicą. Jeśli chodzi o wpływowych malarzy końca XIX/początku XX wieku, Franciszek Żmurko jest z pewnością artystą, który zasługuje na umieszczenie na każdej takiej liście.
Franciszek Żmurko obrazy
Rzetelna oferta reprodukcji obrazów Żmurko Franciszek
Jeżeli chcesz ozdobić swoje wnętrze dziełami światowej klasy artystów, to zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej galerii. Oferujemy nie tylko prace największych sław, ale również reprodukcje na płótnie dowolnego dzieła w dobrej jakości, nie odbiegającej od oryginału. Nasze obrazy drukujemy na naturalnym płótnie bawełnianym z użyciem pigmentowych atramentów, co podnosi ich trwałość. Powierzki są ręcznie zabezpieczane werniksem o połysku błyszczącym lub matowym. Zachęcamy do zapoznania się z kompletną ofertą na naszej stronie internetowej. Wykonujemy również specjalne zamówienia, więc prosimy o kontakt przez telefon lub e-mail, by dowiedzieć się, jak możemy pomóc w spełnieniu Twoich oczekiwań. Reprodukcje obrazów to nasza specjalność i pasja, a na naszej stronie znajdziesz ciekawe notki biograficzne na temat naszych artystów. Wszystkie zapytania prosimy przesyłać pod podany numer telefonu lub adres e-mail. Nasza oferta rozwija się cały czas, więc jeśli nie odnalazłeś poszukiwanego obrazu, napisz do nas. Jesteśmy zawsze skłonni sprostać wymaganiom klientów. Dostępne u nas są zarówno dzieła z różnych okresów sztuki jak i najnowsze trendy i motywy zdobnicze. To wyjątkowa szansa, by zdobyć z łatwością piękną dekorację do swojego wnętrza.
Artysta eksperymentował także z pejzażem, malując zarówno polskie krajobrazy wiejskie i miejskie, jak i widoki egzotycznych miejsc, których sam odwiedzał podczas swoich podróży. Jego pejzaże cechowały się mistrzowską grą światła i cienia, a także precyzyjnym oddaniem atmosfery i nastroju danego miejsca.Żmurko był również cenionym ilustratorem książek. Jego prace zdobiły wiele dzieł literackich, w tym utworów Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego i Elizy Orzeszkowej. Jego ilustracje charakteryzowały się bogactwem detali, precyzją i umiejętnością oddania atmosfery tekstu.Twórczość Franciszka Żmurki odegrała istotną rolę w rozwoju polskiego malarstwa i sztuki ilustracyjnej. Jego prace były doceniane zarówno w kraju, jak i za granicą, a on sam uważany jest za jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiego realizmu malarskiego. Jego dzieła można podziwiać w wielu polskich muzeach i galeriach sztuki, a ich wartość artystyczna pozostaje niezaprzeczalna do dziś.
Franciszek Żmurko (ur. 23 września 1859, zm. 9 grudnia 1910) był polskim malarzem, który działał w okresie Młodej Polski i był jednym z wybitnych przedstawicieli tego nurtu. Oto kilka szczegółowych informacji na jego temat:
1. Malarstwo historyczne i rodzajowe: Franciszek Żmurko specjalizował się w malarstwie historycznym i rodzajowym. Malował obrazy o tematyce historycznej, mitologicznej i sceny rodzajowe, często ukazując życie ludzi w różnych epokach historycznych.
2. Edukacja artystyczna: Żmurko rozpoczął swoją edukację artystyczną w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Tam miał okazję zdobyć wiedzę i umiejętności artystyczne pod okiem cenionych profesorów.
3. Młoda Polska: Żmurko był aktywnym uczestnikiem ruchu artystycznego Młodej Polski. Jego twórczość odznaczała się nowatorskim podejściem do formy i treści. Malował w duchu symbolizmu i secesji, co w owym czasie było charakterystyczne dla tego okresu.
4. Wpływ kultury ludowej: W twórczości Żmurko często można dostrzec wpływy polskiej kultury ludowej. Jego obrazy często odwoływały się do tradycji i folkloru, a także zawierały elementy baśniowe i mityczne.
5. Tematyka narodowa i patriotyczna: Podobnie jak inni artyści Młodej Polski, Żmurko podejmował tematykę narodową i patriotyczną. Jego obrazy często były nasycone duchem walki o niepodległość Polski, co odzwierciedlało ówczesny klimat społeczny.
6. Wystawy i sukcesy artystyczne: Żmurko brał udział w licznych wystawach sztuki, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego prace zdobywały uznanie krytyków i publiczności. Artysta był ceniony za swoje umiejętności malarskie i oryginalność.
7. Śmierć i dziedzictwo: Franciszek Żmurko zmarł w wieku zaledwie 51 lat w 1910 roku. Mimo krótkiego życia pozostawił znaczący wkład w polską sztukę Młodej Polski. Jego dzieła są eksponowane w wielu muzeach i galeriach sztuki, a on sam jest uważany za jednego z ważnych przedstawicieli tego okresu w historii polskiego malarstwa.
Franciszek Żmurko to wybitny polski artysta, którego twórczość była zafascynowana historią, kulturą ludową i duchem narodowym. Jego obrazy nadal są doceniane przez miłośników sztuki i badaczy, a jego dziedzictwo pozostaje żywe w polskim malarstwie historycznym.